Szkoła Podstawowa w Kacicach

Konkurs Instytutu Pamięci Narodowej

OGÓNOPOLSKI PROJEKT

Uczniowie Milena Dąbrowska i Hubert Ciszewski z klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Kacicach wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. Przedsięwzięcie zorganizowane było przez Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, Fundację im. Zofii i Jana Włodków oraz Biblioteka Raczyńskich. Celem projektu było zachęcenie młodych ludzi do poszerzana swojej wiedzy nie tylko o II wojnie światowej, ale też roli jaką odegrało polskie ziemiaństwo w latach 1939-1945. Czas wojny odsłaniał niekiedy okrutne oblicza ludzkiej natury, wyzwalał cechy, o które nikt by siebie  nie podejrzewał. Dlatego tak ważne jest, by mówić i pamiętać    o tych, którzy wykazali się bohaterstwem i  życzliwością wobec innych ludzi. Przed uczniami klasy ósmej stało ogromne zadanie, podczas którego nie tylko pogłębiali swoją wiedzę historyczną, czytając publikacje, ale przeprowadzili prawdziwą kwerendę źródłową. Jak rasowi historycy szukali relacji świadków tamtych dni, listów, przeprowadzali wywiady. Na podstawie zgromadzonych informacji napisali prace o roli polskiego ziemiaństwa podczas II wojny światowej pod kierunkiem dr Joanny Kuchty nauczyciela historii w Kacicach. W etapie wojewódzkim wzięło udział ponad dwadzieścia szkół, nadesłano kilkadziesiąt prac. Konkurencja była ogromna, tym bardziej miło nam poinformować, iż Milena Dąbrowska zajęła drugie miejsce w konkursie organizowanym przez IPN. Naszej laureatce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

J.K.